Тази прелестна баклава приготвих за новогодишната нощ у дома и зарадвах с нея не само семейството си, но и себе си, защото бе първият ми опит да разточа с точилка тънки фини кори. Това бе абсолютно табу за мен до сега, но резултата само ме кара да се замисля, защо не съм се престрашила толкова години до този момент да го направя:) Гледала съм много пъти в захлас клипове в ютуб как се прави турска баклава от тамошните домакини и съм се заплесвала като малко дете пред витрина с лакомства, гледайки сръчните им ръце да правят от малко топче тесто, огромен лист:)
Оригиналната рецепта взаимствах от тук, а превода за нужните продукти е на Djeki Ali, с която сме в една от кулинарните групи във фейсбук, за което й благодаря, защото чичко гугъл иначе ми ги превежда много смешно:)
Минавам директно на въпроса и посочвам нужните продукти 🙂
За тестото: (мярката ми бе чаша от кафевите дуралексовите с дръжка)
2 яйца;
1/2 к.ч краве масло или маргарин;
1/2 к.ч. олио;
1 к.ч. прясно мляко;
1 к.ч. кисело мляко;
1 ч.л. сода за хляб;
сока от половин лимон или 1-2 с.л. оцет;
брашно около 800 гр. за замесването на меко и еластично тесто;
2 ч.ч. натрошени или смлени орехи;
нишесте за разточване на корите;
200 гр. краве масло за заливане на баклавата отгоре;
За сиропа:
1 литър вода;
1 кг.захар;
И така, направих си кладенче в пресятото брашно, прибавих си всички продукти, без кравето масло за заливането на баклавата отгоре, без орехите и без нишестето разбира се и замесих меко и еластично тесто. Содата трябва предварително да се угаси с лимоновият сок, непосредствено преди добавянето й към останалите съставки за тестото. Затова я оставете последна за добавяне, залейте с лимоновият сок, разбъркайте хубаво и я изсипете най-отгоре, преди самото замесване.
Меси се изключително лесно и се усеща като велурено между дланите. В началото, заради содата стои леко на шупли цялото тесто, но при по-продължително премесване се изглажда. Не добавяйте повече брашно, само малко поръсвайки на плота, колкото да не ви лепне при замесването тестото.
Веднага без да чакате да удвоява обема си го разделете на четири, после всяко четвъртинка на по две части, а всяка от тях, още на по две т.е. трябва да ви се получат 16 парченца тесто.
Всяко парченце тесто свийте на хубаво гладко топче, поставете ги в поднос и ги покрийте с кърпа да не хващат коричка.
Изсипете си нишестето в една купа и овалвайте хубаво в него топчетата едно по едно, непосредствено преди да ги разточите с точилката на плота до размера на една средно голяма чиния. Можете да ползвате каквото имате под ръка натурално нишесте, както съм показала на снимката с продуктите, или царевично, или пшеничено, но ако нямате такова и нишесте ванилия ще свърши работа.
Подреждайте разточените малки кори една върху друга на купчинка, като обилно поръсвате върху всяка една пак с нишесте. След като подредите всичките шестнадесет питки, поставете си купчинката от тях в центъра на плота за работа, сложете си точилката в средата й и започнете да разточвате от вътре навън до образуването на голям кръг.
Сигурно и вие като мен сте имали възможността да гледате как майсторките с дълги тънки точилки замятат крайчето на разточеният до някъде лист леко върху точилката и с пръсти помагат на тестото да се разпъва върху нея, а после на плота се появява голям тънък лист. Е, уверявам ви в този случай това въобще не е необходимо 🙂 Аз използвах не тънката, а дебелата си масивна къса точилка с дръжки и тестото толкова лесно се разточи от тази голяма и висока купчинка, до красив кръгъл лист, че ако ми бе по-голяма масата, можех да си го разточвам още до безкрай.
Наръсваме си половината от кората с орехите, прегъваме празната половинка върху наръсената и леко притискаме по краищата тестото да се позалепи, както правим при мекиците с пълнеж например. Притиснете и тук там с длани по цялата повърхност на получилият се напълнен с орехи полумесец, за да не ви се размества тесто после при изрязването на малките лунички 🙂
За изрязването на „момините устни“ както ги нарекох, подтикната от смешният превод на чичко гугъл, използвах кътер за сладки, но вие можете да ползвате всяка една удобна за вас чаша с по-тънък ръб, който да ви дава възможност да режете с нея.
Намазвате си тавата обилно с мазнина и започвате по външният й ръб да редите парченцата с връхчетата на луничките надолу, в кръг презастъпквайки ги леко едно върху друго. Като обиколите цялата тава почнете да правите нов кръг към центъра й, но този път поставяйте луничките да легната на другата страна, само гледайте връхчетата им пак да сочат надолу 🙂
Диаметърът на моята тава бе 30см., а тестото се оказа много за нейният размер, за това полъгана от окомера си взех една по-малка и като я напълних и нея се наложи да вадя трета. Та да си знаете голяма баклава става от тази доза, та най-добре ще да е да разделите съставките за тестото и другото на две. Но пък, ако има на кого да давате за да го зарадвате замесвайте смело и дерзайте:)
Накрая разтопявате кравето масло и с него обилно поливате подредената баклава навсякъде отгоре, печете в предварително загрята на 180 градуса фурна около половин час до зачервяването й.
От захарта и водата сложете да се свари сироп, като прибавите и това, което е останало от лимона след изтискването му да ври вътре и след като баклавата се изпече още докато е топла я залейте с него. Оставете я да си се напоява цяло денонощие преди консумацията й.
Можете да добавите канела или ванилия, също така и друг вид ядки по ваше желание, ако искате да експериментирате и да до обогатите рецептата:) На нас така си ни хареса, но след направата й мога само да променя едно нещо за следващият път- няма да разточвам в захлас на толкова голям лист купчинката от малки питки. Защо ли? Ами защото лесно се точи, но смятам, че накрая отделните слоеве преливат един в друг и става едно цяло, а ако не се оказва такъв натиск върху тях да се слеят в една огромна кора, отделните слоеве от шестнадесетте питки ще си личат повече след като се изпече баклавата.
Ами това беше, страх голям да се хвана с точене, пък то накрая такава прелест излезе:) Цялата работа заради нишестето ще да е било, само то се оказа тайната съставка на майсторките по тестото от мен да го знаете:)
Ето ги и моите красавици:
Да ви е сладко!
Мила Magy, весела и щура да е Новата година,здраве и късмет винаги да има,да продължаваш да ни радваш с кулинарните си творени поднесени по твоя неповторим начин.
Благодаря от все сърце Тони, само хубави работи, хора, събития и успехи да има и покрай теб!!! Приеми много виртуални прегръдки от мен, много ме трогна, да ти се връща добрата дума стократно!
I told my grandmother how you hpeled. She said, „bake them a cake!“
yes, your grandmother was right 🙂 Thanks
За много години, живи и здарвеи да сте! Поредният шедьовър! Поздравления! Аз обаче не се наемам да точа, не мисля че ще се справя! Само ще се наслаждавам на твоите изкушения!
🙂 За много години и на вас Елзичка, много да сте здрави, много да сте весели, да се обичате и да се подкрепяте и много успехи!
ЩЕ СЕ СПРАВИШ!!! Ненапразно съм описала подробно как аз не бях точила до сега и се получи, пък и от опит глава не боли:) Ако не звучеше нескромно бих ти споделила после кой изяде цялата баклава и си викна и приятел да я опита, пък аз съм си хапнала само едно парченце да разбера какво съм направила изобщо. Ти твориш такива по-сложни неща, че това чудо няма никак да ти се опре и ще чакам да ми споделиш резултати или да видя при теб статийка по въпроса за да се научат и другите от нас на нещо новичко:) Прегръдки и виртуални целувки от мен и до скоро мила!
Много интересно и изключително красиво предложение!Поздравления!Това с нишестето ме заинтригова!Поздрав и успешна 2013 година!
Благодаря Соня,
твоите думи са голям комплимент за мен, като знам какви красиви и вкусни неща твориш ти самата!
Най-топло ти желая и аз успешна, щастлива и весела 2013г. и нека имаш неизчерпаем извор на вдъхновение да ни радваш с още нови и красиви неща в твоята кухня!
Маги 🙂
Искам да попитам какъв е сиропа, защото не е упоменато – студен или топъл? Баклавата ясно, че е топла.
Здравей, Сорая
При мен нещата се получиха така, че когато извадих баклавата от фурната, сиропът ми беше още топъл, не врящ направо от котлона, но топъл. По този въпрос едното топло ли да бъде, другото студено ли или и двете да са топли или студени и кое, кое да е се спори от много дълго време в кулинарията и винаги стои на преден план. Гледайки веднъж по телевизията обаче как се прави турска баклава на ромбоиди с шам фъстък съм си записала в тефтера „топло с топло“ и вече не се чудя, спазвам си собствената отметка:)Сега като се замисля, че наистина не съм описала в рецептата точно това, защото просто съм забравила, смело мога да те посъветвам и сиропа да е топъл, тъй като в самата баклава има краве масло и студеното веднага ще го пресече.
Поздрав Маги
Много благодаря за бързия отговор, Маги!
Изглежда толкова вкусно на снимките, че не мога да се стърпя и ще правя баклава тази седмица. 😀
Успешен ден и чакам новите рецепти с нетърпение!
a kolko sm. trqbva da e razto4en lista
Валя, ако имаш в предвид колко сантиметра да е големият лист, който накрая е наръсен с орехи в диаметър, то хубаво е да не е повече от 50-60см. Колкото по-голям го направиш,толкова по-финни слоеве вероятно ще имаш на баклавата (тестото е много меко и може да се точи до безкрай), но пък ще ти трябва и повече плънка от орехи за такъв голям кръг, а съответно и бройката на луничките после ще е по-голяма, като го нарежеш и ще станат две три тави баклави 🙂 Направи си половин доза от тестото и пак разточи кръг с размер около 50см и ефекта ще е същият. Надявам се да съм обяснила разбираемо, ако ли пък не питай пак, на линия съм!
Поздрав
Маги
blagodarq ti magi 🙂
Радвам се да съм била полезна 🙂
Здравейте, пробвах баклавата – страхотна е, благодаря за рецептата. Според вас ще се получи ли солена баница със сирене със същото тесто?
Здравей Светле,
мисля, че ще се получи, но по-скоро ще бъде нещо като тутманиче, защото ще бъде меко и пухкаво тестото, няма да е точно като баниците от баничарниците, които приципно се правят с тесто само от вода, сол и брашно. Ако опиташ да направиш такава баница ще се радвам да се върнеш пак и да споделиш и с мен резултата. Желая от сърце весело посрещане на новата 2017г. и успех във всяко начинание на теб и на цялото ти семейство!
Топъл поздрав
Маги
Здравей Маги, опитах и стана много хубаво. Сложих малко сол в корите. Прилича на баница, много е вкусно, но това масло, с което се залива е излишно, по-добре ще бъде да се намаже с яйце. Малко безсолна ми се получи, следващия път ще бъде по-добре. Мисля да пробвам и с праз.
Чак сега виждам, че си писала Светле.
Аз правих по коледа тази баклавичка и понеже не ми се хвана в една тава, сложих останалото в една мъничка, на която забравих да полея с масло отгоре. После се чудех защо имат различен вкус и откорвено казано без масло баклавата не ми се стори вкусна. Във вариант на баница вероятно ще е най-добре както казваш ти с малко яйце да се намаже, но аз бих препоръчала яйце размито с малко прясно мляко. Когато мажа питките си само с яйце стават по-твърдички отгоре, отколкото когато прибавя и прясно мляко към яйцето, та затова давам това предложение 🙂
Благодаря ти, че се върна да споделиш, надявам се да се срещаме отново и да обменяме опит!
Поздрави
Маги